Search

Monday, 30 May 2016

11. blog post ENG

Social innovations which apply to me

Our social innovation ideas are here on our Facebook page. We are waiting for yours!


With this project on social innovation I started to realize existing social innovations around. It is clear that the innovator was a person who was not afraid of looking for new solutions. Personally, I most like initiatives based on connecting people of all ages, backgrounds and needs who are willing to share valuable stuff they already don't need or their skills, knowledge and good will. I admire if someone can give it a shape and it works. Below, there are a few examples - using them will be money wise, enriching, ecological, adventurous and will give you an opportunity to learn some useful stuff. They respect principles such as reliability, trust, authenticity, being friendly to the environment and the joy of learning. I used most of them and can warmly recommend the same to you.
CouchSurfing - stay with locals free of charge


 
Airbnb - local accommodation around the world – money wise and enjoyable


 
NAUČMESE - sharing skills and knowledge


 
Bla Bla Car - cheap travelling and new contacts, environmental friendly


Similarly as others at the beginning, I first needed to work out how to realize my social innovation idea. I have chosen crowdfunding as apart from earning the initial money, I needed to present my idea to a lot of people. I got a video animation done and posted it on HitHit - a post is there for 40 days and during that time it has to raise all money. Hard work – I did not know I had to be a successful online marketing specialist! It is a must to take care of your contribution as if it was a product in a shop – promote it, support it by accompanying events, call to action your friends and their friends and their friends. In short, those 40 days will keep you super-busy, mate. I didn´t make it then but at least I know how to do it better next time. It may be useful to watch the seminar on how to be successful on a crowdfunding platform before opening your project.


Nowadays, ideas of young people are often supported by big companies as they are seen as prospective customers. That is why their corporate social responsibility programmes focusing on young people are a powerful marketing tool. 
For example SMART UP or Vpohybu run in the Czech republic. Both provide educational and networking support. Entering them will give you an opportunity to learn a format called project – if you can transfer your idea into a project, you will have a chance to raise money via various community fundations and public bodies, local or international. An example of a local one is NadaceVeronica (Brno, Czech republic). On the other side of the spectrum it is the European Social Fund – you may be surprised to see how many buildings and services in your community have been funded by that source, which is called a grant, reaching amounts of millions Czech crowns.  


Having a heart of an entrepreneur? For innovators with business minds, there are programmes of support such as Nastartujte se of the Commercial Bank which has funded start ups such as Skinners (socks-shoes) or an instrument of accident prevention DataFromSky. A young entrepreneur, most probably a university student, would use a business incubator for developing his/her idea and a co-working centre such as ImpactHub in Brno to meet inspiring people and find contacts. An interview with the founder of the Impact Hub is here (only in Czech).



On a much smaller scale of a secondary school teenager, you may get a support at your school or local municipality – it will need a skill to communicate how the community will benefit from your idea if it is realized. It is also very important to know that a big thing takes time to mature – months, even years. Will you be able to keep going and not to give up? Keep visiting us – we will publish interviews with people who did not give the process up and now they represent a successful social innovator.



This blog is a part of the project Empowering Youth To Become Social Innovators, realised under the Erasmus+ partnership programme. The project is coordinated by a Czech NGO DYNAMA, z.s., seated in Brno and an Estonian NGO Youth Club Active, seated in Tallinn. This project contributes to the development of non formal learning of the youth.

11. blog post CZ

Sociální inovace, které mě oslovují

Naše nápady sociálních inovací jsou na našem FB zde. Čekáme na ty tvoje!


S příchodem projektu na téma sociální inovace jsem si začala všímat příkladů sociálních inovací ve svém okolí. Je jasné, že u jejich zrodu stál někdo, kdo se nebál hledat nové řešení. Osobně jsou mi nejvíce sympatické počiny založené na propojování lidí různých věkových kategorií a tužeb, a na vzájemném sdílení přebytku, umu, znalostí a dobré vůle. Obdivuji, když tomu dá někdo konkrétní podobu a funguje to. Níže je jen několik příkladů, jejichž využívání šetří peněženku a navíc je obohacující, ekologické, objevné, dobrodružné a ještě se u toho dá leccos naučit. Stojí na principech jako jsou spolehlivost, důvěryhodnost, autentičnost, šetrnost k životnímu prostředí, radost z poznávání. Většinu z nich jsem vyzkoušela a můžu jedině doporučit.

CouchSurfing - přespávání u místních hostitelů – zdarma


 
Airbnb - ubytování u místních hostitelů po celém světě


NAUČMESE - sdílení dovedností a znalostí


Bla Bla Car - levné cestování a nové kontakty


Stejně jako ti přede mnou jsem u svého nápadu sociální inovace řešila, jak ho zrealizovat. Vybrala jsem si crowdfunding, protože jsem chtěla, kromě peněz do začátku, informovat o svém záměru hodně lidí. Pro prezentaci jsem zvolila video animaci a dala ji na HitHit - funguje to tak, že projekt je tam po dobu 40 dnů a ty za ni musíš od lidí vybrat celou požadovanou částku. Uff, nevěděla jsem, že musím být zároveň maximálně úspěšnou specialistkou na online marketing! O příspěvek je potřeba se starat jako o zboží v krámě – propagovat, vytvářet další podpůrné události, vyburcovat kamarády, jejich kamarády a jejich kamarády, zkrátka poctivě si to odpracovat. Mně se to napoprvé nepodařilo, ale vím, že to zkusím znovu, už poučená – seminář “jak na to” jsem sice absolvovala až s křížkem po funuse, ale zato mám jasno, jak to udělat lépe. Záznam semináře je k mání zde mrkni se na něj raději předem.


Užitečné nápady mladých lidí dneska podporují zejména velké firmy, které v nich vidí své budoucí klienty. Proto své programy společenské zodpovědnosti, které jsou pro ně důležitým marketingovým nástrojem, zaměřují tímto směrem. 
Např. SMARTUP nebo VpohybuOba jsou vzdělávací a networkingové, takže když si nevíš rady, dostaneš podporu a potřebné kontakty. Hlavně se ale seznámíš s nástrojem, kterému se říká „projekt“ – umíš-li svůj nápad překlopit do podoby projektu, můžeš hledat jeho financování všude možně, od malých místních nadací zaměřených na určitou oblast (např. Nadace Veronica) až po Evropský sociální fond (jen si všimni, kolik různých staveb a služeb ve Tvém okolí má někde nenápadnou cedulku Realizováno z ESF). Finanční pomoci se pak říká grant nebo dotace a může jít o milióny.


Jsi podnikavý? Pak jsou tu pro tebe další programy podpory. Například Nastartujte se je grantový program Komerční banky a díky němu se mohly „vylíhnout“ např. ponožkoboty Skinners nebo nástroj na prevenci nehod DataFromSky. Mladý podnikavec, zpravidla student VŠ, by nejspíš zamířil do podnikatelského inkubátoru a se zajímavými lidmi by se setkával v tzv. co-workingovém centru, jako je např. Impact Hub v Brně. Rozhovor s jeho zakladatelem najdeš zde.


Coby teenagera na střední škole tě ale můžou podpořit i ve tvé škole nebo na místní radnici – budeš ale potřebovat dobře vysvětlit, o co ti jde a komu tím chceš pomoci. Pak je nutné vědět, že velká věc vzniká krok po kroku a zraje měsíce, třeba i roky. Vydržíš jít a nenechat se odradit? Sleduj náš blog dál – budeme uveřejňovat rozhovory s lidmi, kteří to nevzdali a jejich dílo se stalo příkladem fungující sociální inovace.


This blog is a part of the project Empowering Youth To Become Social Innovators, realised under the Erasmus+ partnership programme. The project is coordinated by a Czech NGO DYNAMA, z.s., seated in Brno and an Estonian NGO Youth Club Active, seated in Tallinn. This project contributes to the development of non formal learning of the youth.

Monday, 23 May 2016

10. blog post ENG

Explaining what social innovation means to us through animation

You can check our animations on our Vimeo or Facebook page


During the animation workshop with Kinoskola we were divided into two groups and everybody in the group decided what they were going to film. The topic was social innovation. Basically we had to make a video, that would explain what social innovation means to us. So we ended up with two beautiful animations which are on our Vimeo account and Facebook page.  

What I love about art is that most of the time you don’t know what the author meant to say by making it. Everybody who observes the piece has different associations with colours and objects, everybody uses their imagination and it makes them think about things they wouldn’t expect, and come up with ideas they wouldn't come to their minds without being inspired by art. This, in my opinion, applies more to modern art which is more abstract. That’s great, right? Because the author doesn’t just create something beautiful, she/he makes the people THINK and produce something of their own - an IDEA. 

Graffiti is a modern form of art. Not acknowledged by everybody yet, though! Since it’s on the streets it’s the best way to get art to the public - it’s always out there. One of the most known graffiti artist is probably Banksy. He is an England based artist, political activist and nobody knows who he really is. Graffiti is against the law in many countries, so he uses a nickname to sign his works. I wouldn’t like to speak for him and write what I think he wanted to say with his work. I rather want to show some of it, that speaks for itself.



When our workshop groups faced the task of making an animation or a short video explaining what social innovation means to them, one of them decided the best way to show it was in the means of graffiti. Graffiti is a young form of art and even though not everybody is in love with it, it helps to express a message. So our group got right to it and made this awesome video! What do you think these young animation amateurs wanted to say? As the authors, we would like to drag your attention to the principle we wanted to share with you through this video: when everybody comes and adds something of their own - that’s how a great idea evolves! That’s exactly what Social Innovation is to us - modern, outgoing and solving a problem. But to solve a problem you have to put your minds together!



What was your first idea, when you saw our video? Maybe just like graffiti and other forms of art it made you think about something else? Maybe you came up with a social innovation already? We are waiting for you input!

- Polly


This blog is a part of the project Empowering Youth To Become Social Innovators, realised under the Erasmus+ partnership programme. The project is coordinated by a Czech NGO DYNAMA, z.s., seated in Brno and an Estonian NGO Youth Club Active, seated in Tallinn. This project contributes to the development of non formal learning of the youth.

10. blog post CZ

Vysvětlení významu sociální inovace skrz animaci

Naše animace si můžete prohlédnout na Vimeo nebo Facebook


Během semináře animování, který pro nás udělala Kinoškola, jsme se rozdělili do dvou skupin a každá se rozhodla, co natočí. Téma bylo společné – sociální inovace. V podstatě šlo o to udělat video, které by vysvětlilo, co pro nás sociální inovace znamená. Nakonec každá skupina vytvořila krásnou animaci - obě  můžete najít na našem účtu na Vimeo a na naší FB stránce.

Na umění miluju to, že po většinu času nevíš, co autor svou tvorbou myslel. Každý, kdo dílo pozoruje, má jiné asociace spojené s barvami a objekty a každý v nich vidí něco jiného.  Aktivovaná vlastní představivost zároveň nutí k přemýšlení o věcech, kterými jsme se doposud nezabývali, a pobízí k nápadům, které by nám bez inspirace uměním nepřišly na mysl. Podle mě to víc platí pro moderní umění, které je abstraktnější. To je skvělé, ne? Autor totiž netvoří “jenom” něco krásného, ale nutí nás PŘEMÝŠLET a přijít s něčím ryze vlastním - NÁPADEM.

Graffiti je moderní forma umění, která ale není ještě všemi uznávaná. Jelikož je na ulici, je to nejlepší způsob jak dostat umění k lidem – je tam k vidění po všechny a pořád. Jeden z nejznámějších umělců graffiti je Banksy. Žije v Londýně, je politický aktivista a nikdo pořádně neví, kdo opravdu je. Graffiti je v mnoha zemích nelegální, takže Banksy svá díla podepisuje přezdívkou. Nebudu tady mluvit za něho, ani vysvětlovat, co svými díly myslel. Spíš chci ukázat pár příkladů, které mluví samy za sebe.
Když jsme se na našem semináři měli popasovat s úkolem vytvořit animaci nebo krátké video, které ukáže, co pro nás znamená sociální inovace, jedna ze skupin zvolila jako svou techniku právě graffiti. Je to mladá forma umění, a i když ji ne každý má rád, pomáhá vyjádřit, co máme na srdci. Pustili jsme se s vervou do díla a vytvořili jsme toto úžasné video. Je poznat, že jsme tím chtěli něco říct? Můžu prozradit, že jsme chtěli upozornit na, a videem sdílet, tento princip: pokud je každý ochoten přidat něco svého, skvělá myšlenka má šanci se rozvinout. Přesně taková je sociální inovace, jak ji chápeme – moderní, jde za lidmi a řeší jejich problém. Úspěšné vyřešení ale potřebuje hlavy nás všech!



Zajímá nás, co tě jako první napadlo, když jsi viděl naše video? Možná tě, stejně jako graffiti nebo jiná forma umění, přimělo přemýšlet o něčem novém? Nebo tě rovnou napadla nějaká sociální inovace? Budeme rádi za tvoje podněty!

- Polly

This blog is a part of the project Empowering Youth To Become Social Innovators, realised under the Erasmus+ partnership programme. The project is coordinated by a Czech NGO DYNAMA, z.s., seated in Brno and an Estonian NGO Youth Club Active, seated in Tallinn. This project contributes to the development of non formal learning of the youth.

Sunday, 22 May 2016

9. blog post ENG

Explaining what social innovation means to us through animation

You can check our animations on our Vimeo or Facebook page



Love story or why to start talking about social innovation with young people

Do you live a life of a reactionist or the one of a pro activist? When you are 15+ you probably go to school where you get prescribed tasks. You are probably made to believe that a group of unknown specialists designed the best selection of knowledge for you and some other groups made series of tests to test you if you did your homework. You are supposed to live in that mode for some more years further. You are trained to react to what others bring to you. Nevertheless, will you be able to switch, when it´s the right time, to a mode of a self confident member of a society, a successful enterpreneur, a smart NGO worker or a skillful engineer? Will you be able to improve the life of many others, save the planet or at least not to consumme in a way causing vast destruction? These were the questions which authors of the project Empowering Youth to Become Social Innovators asked a year ago. And it seemed obvious that it would be important to make young people believe that their ideas matter. The sooner, the better.

We all probably understand what an innovation is. You just materialise a good idea and abraka dabra - an innovation is born. The aspect of „social“ means that there are a lot of other people who can benefit from that innovation and they just start using it in their everyday life. Petr Vitek, a co-founder of the Czech Impact Hub, a global network supporting young entrepreneurship, in an interview for a student magazine makes a point when mentioning an old Indian rule: all decisions had to be made with regard to the seven following generations.  We might not need to design social innovations if we respected such a rule!

All right then – we discovered what social innovation means for us, talked to inspiring people, shared our motivations to innovate, looked around to find existing social innovations in practice and improved in a number of useful skills. When it comes down to making things happen, there are still these major questions: How to approach social innovation? From which perspective? Where to start?


This is the moment when art steps in: when making your hands create scenes, let´ s say from clay, or trying express ideas through pictures, new connections come to your mind, ideas make sense and eventually you get it. Like with our Love story: a simple story of an old person being helped by a young lady. Yes, we made it! Our first team animation and it worked! Fantastic. However, how does it connect with social innovation, if ever? We invite you to watch the animation and find the answer for yourself, no matter what we have written there, at the end, for you. This is our connection but you may like it differently. Welcome to our own discovery.

- Anna


This blog is a part of the project Empowering Youth To Become Social Innovators, realised under the Erasmus+ partnership programme. The project is coordinated by a Czech NGO DYNAMA, z.s., seated in Brno and an Estonian NGO Youth Club Active, seated in Tallinn. This project contributes to the development of non formal learning of the youth.